کالاهای خطرناک

کالای خطرناک شامل کالاها یا موادی است که برای سلامت مسافران، خدمه زمینی و هواپیما، ایمنی پرواز، اموال و کالاهای دیگر یا محیط زیست خطر ایجاد می کند. این کالاها در لیست کالاهای خطرناک کتاب "مقررات کالای خطرناک یاتا "نام برده و طبقه بندی شده است.

بعضی از کالاهای خطرناک را می‌توان به صورت ایمن با هواپیما حمل کرد به شرطی که اصول حمل آنها رعایت شود.

در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، کالاهای خطرناک قابل حمل براساس مقررات وضع شده توسط سازمان یاتا و رویه های "هما" پذیرش خواهد شد.

هنگام مراجعه برای حمل این گونه کالاها ضروری است که فرم اظهارنامه کالاهای خطرناک توسط فرستنده تکمیل و امضا شود.

با توجه به شرایط و مسیرهای خاص و محدودیت زمانی، مشتریان گرامی می‌توانند زودتر از موعد پرواز از طریق ارتباط با این واحد ظرفیت درخواستی محموله های خود را اعلام و رزرو کنند.

حیوانات زنده

محمولات حیوان زنده تحت شرایط و مقررات سازمان یاتا در ظروف ویژه نظیر قفس و... قابل پذیرش هستند.

گفتنی است حیواناتی که سلامت باشند و وضعیت مناسب جهت حمل تا ایستگاه مقصد را داشته باشند می‌توان با هواپیما حمل کرد.

ورود حیوان زنده به صورت غیر همراه (بارنامه‌ای) به ایران ممنوع است.

اسناد لازم برای ارسال حیوانات زنده

شناسنامه حیوان

گواهی سلامت و بهداشت (کارت واکسن)

تهیه گواهی سایتیس

برای حیوانات در حال انقراض از اداره سایتیس که زیر مجموعه سازمان محیط زیست هر منطقه است تهیه شود. {(CITES) = کنوانسیون تجارت گونه‌های در معرض انقراض گیاهی و جانوری}

دستور غذا

مجوز ورود حیوان به کشور مقصد

قفس مناسب

شرایط قفس حیوان زنده برای حیوانات مختلف یکسان نیست .برای آگاهی از این موضوع می توان به کتاب "مقررات حمل حیوان زنده یاتا" مراجعه کرد. متخصصان واحد فروش بار "هما" در این زمینه همواره پاسخگو بوده و شما را یاری خواهند کرد. همچنین قفس حمل حیوان زنده با برچسب های ویژه متمایز خواهد شد.

بارگذاری میکروچیپ زیر پوست حیوان (سگ و گربه) و ارایه کارت مربوطه (توسط دامپزشکی انجام می‌شود)

گواهی مبدا (صادره توسط سازمان دامپزشکی)

ارسال اجساد

حمل اجساد چه به صورت تابوت و چه به صورت خاکستر و اندام های زنده انسان درکلیه مسیرهای پروازی بر اساس قوانین و مقررات مبدا و مقصد پذیرفته می‌شود.

فرستنده ضروریست برای حمل اجساد، "گواهی فوت" و "جواز پزشکی قانونی" که توسط مسئولان آرامگاه به خانواده متوفی ارائه شده است و برای حمل اندام های زنده انسان، "جواز پزشکی قانونی" را ارایه نماید.

موارد الزامی برای ارسال اجساد

صدور گواهی مومیایی توسط پزشکی قانونی (مبنی بر مومیایی جسد طبق موازین بین المللی و عدم آلودگی به بیماری هایی از قبیل ابولا)

نامه سفارت کشور مقصد مبنی بر بلامانع بودن حمل جسد و ممهور نمودن آن به مهر سفارت و امضای سفیر یا سرکنسول

تایید و ممهور شدن ترجمه ها توسط سفارت کشور مقصد

گذرنامه متوفی

انعقاد قرارداد با شرکت های متولی دریافت جسد جهت انجام مراحل اداری و قانونی در کشور مقصد

نامه پلیس اتباع خارجی جهت ارایه به پلیس گذرنامه مستقر در سالن مسافری

ترجمه مدارک فوق توسط دارالترجمه رسمی

سایر اقلام ارسالی

کالاهای قیمتی (باارزش): کالایی که ارزش هر کیلو از آن معادل یا بیش از 1000 دلار آمریکا باشد قیمتی محسوب خواهد شد. کالاهای قیمتی باید با بسته بندی مناسب با حداقل ابعاد 10×20× 30 با هماهنگی های قبلی تحویل واحد پذیرش بار "هما" شوند. کالاهایی مانند طلا و جواهرات، مروارید، پول، اوراق بهادار، و ... نمونه ای از کالاهای باارزش هستند.

مطبوعات: کلیه محمولات از قبیل روزنامه، مجله، کتاب، کاتالوگ و غیره توسط هما پذیرش می‌شود.

بار شخصی بدون همراه: پذیرش و ارسال بار شخصی بدون همراه مانند بار معمولی است.

محمولات فاسد شدنی

کالاهای فاسد شدنی بنا به طبیعتی که دارند ممکن است بر اثر شرایط جوی، دما، ارتفاع و ... در طول حمل دچار فساد و خرابی شوند. بر این اساس چنین کالاهایی زمانی پذیرش می‌شوند که به شکل قابل قبولی اطمینان حاصل شود که این محمولات شرایط لازم برای حمل به مقصد را دارند.

تهیه بسته بندی مناسب و مهیا کردن شرایط دمایی لازم به وسیله مواد سرمازا (مانند یخ خشک، آیس ژل، آیس پک، مایعات سرمازا و ...) جهت حفظ کیفیت محمولات در طول پرواز و زمان تخلیه و بارگیری در رمپ به عهده فرستنده کالا است.

برای جلوگیری از فاسد شدن برخی کالاها در انبارهای فروش بار "هما" برای نگهداری محمولات فاسد شدنی، یخچال هایی با دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد وجود دارد که این محمولات تا زمان پرواز در یخچال نگهداری خواهند شد.

این محمولات از طریق هماهنگی با واحد رزرواسیون بار و انجام رزرویشن و همچنین بسته بندی مناسب و اخذ مدارک مربوط با الصاق برچسب ویژه این نوع کالا جهت ارسال به خارج از کشور پذیرش می‌شوند.