امتياز حج بر ساير واجبات و فرائض اسلامى، جهانى بودن آن است، بين المللى بودن آن است. اين تضرعى كه هر مسلمانى در دل خود به آن نياز دارد كه در مقابل پروردگار خضوع كند، خشوع كند، تضرع كند، اين در حج يك جلوه‌ى عمومى و بين‌المللى پيدا ميكند
(مقام معظم رهبري مدظله العالي)
 
 هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران كه در اسفند سال 1340 با نام هواپيمايي ملي ايران « هما»  تاسيس گرديد، نخستين گام عملياتي اش حمل ونقل زائران خانه خدا بود كه در ارديبهشت ماه 1341 برداشته شد.
“هما"در حيات 50 ساله خود، افتخار و توفيق ارائه خدمت به ميهمانان خانه خدا را به همت كاركنان كاردان و متخصص خود بسان فريضه اي الهي و عبادتي خالصانه دانسته و در انجام موفق آن از هيچ تلاشي فرو گذار ننموده و نخواهد نمود.
جابجائي قريب به 000/000/3 نفر جهت انجام مناسك حج و 000/000/4 نفر جهت انجام مناسك عمره بخشي از اين توفيق الهي است كه تاكنون نصيب همائيان شده است.
ايستگاههاي عملياتي پروازهاي حج و عمره در عربستان عبارتند از جده و مدينه منوره و در داخل كشور شهرهاي تهران -  اصفهان –مشهد –بوشهر –كرمانشاه –اردبيل –يزد –كرمان –گرگان –شيراز –اهواز –بندرعباس –ساري –تبريز –راهدان –رشت –اروميه و بيرجند  مي باشند.
هما در موسم حج تمتع با ايجاد دفاتر فرعي در شهرهاي مكه مكرمه،مدينه منوره و جده و همچنين موسم عمره در ستاد مكه مكرمه آماده ارائه هرگونه خدمات پروازي به حجاج و معتمرين گرامي خواهد بود.
پروازهاي "هما"در موسم عمره سالجاري از اسفند ماه 1390 آغاز و تا پايان مردادماه 1391 ادامه خواهد يافت و طي آن بيش از دويست هزار نفر از عمره گزاران به عربستان اعزام خواهند شد.  ضمنا بر اساس اعلام سازمان حج و زيارت، پروازهاي حج تمتع آتي نيز انشاء ا... از اوايل مهرماه 91 آغاز مي گردد.
شايان توجه است از سال 1381 فرصت زيارت حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام با برقراري پروازهاي دمام - مشهد براي زائرين سعودي فراهم شده است و در حال حاضر دو پرواز هفتگي در اين مسير فعال مي باشد.
آرزوي هما جهت خدمتگزاري به زوار حرم حضرت اباعبد الله الحسين عليه السلام و عتبات عاليات از دي ماه 1389 با انجام دو پرواز از تهران به بغداد محقق گرديد و در حال حاضر پروازهاي هفتگي اين شركت به عدد 18 رسيده است و  تقريبا 000/120 هزار نفر، از فرودگاههاي امام (ره) ،كرمان ، اصفهان، گرگان، يزد، شيراز و تبريز موفق به زيارت قبور مطهر ائمه مدفون در عراق شده اند.
دفتر فروش هما مستقر در سازمان حج و زيارت در ساعات اداري  آماده ارائه خدمات به زائرين و معتمرين گرانقدر مي باشد.
اطلاعات پروازهاي ايران اير براي پروازهاي تمتع نيز در آدرس زير قابل دستيابي است :
http://haj.iranair.com