اخبار هما
1398/4/12 چهارشنبه
آیین گرامیداشت شهدای فاجعه ایرباس درهما برگزارشد
به گزارش روابط عمومی "هما"، در آستانه سی‌ویکمین سالگرد حمله ناو آمریکایی به ایرباس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"،  آیین گرامیداشت یاد وخاطره شهدای این فاجعه درروز سه شنبه یازدهم تیر ماه سال جاری در "هما" برگزار شد. دراین مراسم ریاست مجلس شورای اسلامی،‌ وزیر راه و شهرسازی، ریاست هیات مدیره و مدیرعامل "هما"، تنی چند از خانواده های گروه پروازی شهیدان این فاجعه،  شخصیت های لشکری وکشوری، مدیران صنعت هوانوردی و مدیران "هما"حضور داشتند. 
در 12 تیر ماه سال 1367 پرواز 655 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"در مسیر تهران – بندرعباس – دبی پس از 7 دقیقه بعد از پرواز مورد اصابت موشک شلیک شده از ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفت و 290مسافر و خدمه به شهادت رسیدند. محسن رضائیان، خلبان این پرواز، به همراه خدمه پروازی خود، کامران تیموری کمک خلبان، محمد رضا امینی جزء مهندس پرواز،  شادمهر طالبی سرمهماندار ، جلال نادری مهماندار،  امیرمیرزا علی زارع لواسانی مهماندار،  نقی ترابیان مهماندار، مینا مویدالتولیه متولی مهماندار، میر علی اکبر محسنی مقدم مهماندار، سودابه ترابی نیا مهماندار، ژاله بنائیان مهماندار، حمید بدخشان نوری مهماندار، محمدرضا اکبر مقدم، علی شهبازی، حمید متولیان و حسین نیک ملکی تیم امنیت پرواز دراین فاجعه به شهادت رسیدند.
دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین گرامیداشت یاد وخاطره شهدای این فاجعه گفتند: حادثه پرواز655 "هما" ، حادثه کوچکی نبود بلکه یک فاجعه بزرگ با ابعاد مختلف بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزوند: عجیب است که آمریکایی‌ها این هواپیما را سرنگون کردند، اما بعد از آن از پاسخ به یک سوال روشن درماندند، آن‌ها ادعا کردند که فرمانده ناو وینسنس هواپیمای مسافربری ما را با یک هواپیمای جنگی اشتباه گرفته، اما اگر اشتباه گرفته بود پس چرا به وی مدال دادند به جای آن که این فرمانده را تنبیه کنند پس دروغ گفتند.
  دکترلاریجانی با بیان اینکه خوشبختانه شاهد اقدامات جدید در وزارت راه و شهرسازی هستیم، گفتند: از اینکه کاپیتان زنگنه به عنوان کاپیتان با سابقه و ورزیده در دوران جنگ در "هما"حضور دارد خوشحالم و حضور ایشان در این مجموعه می‌تواند منشا اقدامات خوبی باشد.
وزیر راه و شهرسازی نیز دراین آیین اظهار داشتند: آمریکا به دنبال این است که باز هم به دوره تاثیرگذاری در ایران برگردد، اما با هوشیاری ملت ایران هرگز این اتفاق نمی‌افتد و مردم ایران با هوشیاری مسیر رشد و توسعه را طی خواهند کرد.
مهندس اسلامی درادامه ضمن گرامیداشت یاد شهدای فاجعه ایرباس "هما" گفتند: این حمله در تقویم خاطرات جامعه هوانوردی کشور و جامعه جهانی باید به صورت روزمره‌ تکرار شود، تکرار آن به این دلیل است که آمریکا را به معنای واقعی کلمه جهان‌خوار و تروریست بدانیم.
وزیر راه وشهرسازی در خصوص فاجعه ایرباس "هما"گفتند: این پرواز در مسیر مشخص، مقصد مشخص و با موقعیت مشخص در حال حرکت بوده و برای هر نیروی نظامی که در دریا فعالیت می‌کند مشخص است که این هواپیما، هواپیمای ترابری و مسافربری است و نمی‌تواند هواپیمای متخاصم باشم. اما آمریکا پس از این اقدام به فرمانده ناو وینسنس مدال می‌دهد و این معنایی جز جهان‌خواری آمریکا ندارد و به دنبال غارت دارایی و ثروت ملت‌ها است.
   کاپیتان زنگنه ریاست هیات مدیره ومدیرعامل "هما" درابتدای این مراسم گفتند: صنعت حمل و نقل هوایی کشور از ابتدای پیروزی انقلاب آماج حملات آمریکا بوده است و با جلوگیری از پرواز هواپیمای "هما"به نیویورک در سال ۵۸، تحریم‌های آمریکا علیه صنعت هوانوردی ایران شروع شد و در ادامه،  با هدف قرار دادن هواپیمای  ایرباس "هما" با شماره پرواز ۶۵۵ در ۱۲ تیرماه سال ۶۷، آمریکا اوج جنایت و دشمنی خود را با به شهادت رساندن ۲۹۰ انسان بی‌گناه شامل ۲۷۴ مسافر و ۱۶ خدمه پرواز نشان داد.
    مدیرعامل "هما" افزودند: دشمنان ما خصوصا آمریکا تصور می‌کردند با تحریم صنعت هوانوردی می‌توانند ما را از استفاده از این تکنولوژی محروم کنند، در حالی که متخصصان داخلی با درایت نقشه دشمنان را نقش بر آب کردند و با عزمی جهادی پیشرفت‌های روزافزون در این صنعت ایجاد کردند.
   کاپیتان زنگنه ادامه دادند: سالانه ۳۰ میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسافر با حدود ۳۰۰ فروند هواپیما در کنار آموزش صدها نیروی متخصص در این صنعت و  شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه،  از دستاوردهای ما در عرصه هواپیماهای غیرنظامی است.
  رییس هیات مدیره "هما" با اشاره به معانعت امریکا برای همکاری شرکت های خارجی با"هما" افزودند: با وجود خروج آمریکا از برجام و ممانعت آمریکا از همکاری "هما"با شرکت‌های تجاری، این شرکت هواپیمایی مستحکم در خدمت مسافران است و با وجودتمام این مشکلات، همواره در خدمت هموطنان بوده است و علیرغم کارشکنی‌های دشمنان، امسال به تنهایی عملیات جابه‌جایی حجاج را انجام می‌دهد و دو روز آینده پروازهای حج، تنها با ناوگان "هما"آغاز خواهد شد.
مدیرعامل "هما" با اشاره به موافقت وزیر راه و شهرسازی برای تغییر نام فرودگاه بندرعباس گفت: با موافقت وزیر راه و شهرسازی نام فرودگاه بندرعباس به شهدای پرواز 655 "هما" تغییر می‌کند.
دراین مراسم با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ وزیر راه و شهرسازی  و مدیرعامل "هما"، از تابلوی فرودگاه بندرعباس با عنوان  "یادمان شهدای 655" بندرعباس رونمایی شد. 
شایان ذکر است درپایان این مراسم ، با اهدای تندیس یادبود این مراسم توسط ریاست مجلس شورای اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ، مدیرعامل "هما"، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها وناوبری هوایی،  رییس پلیس فرودگاه های کشور، فرماندهی سپاه حفاظت هواپیمایی و معاون عملیات  از خانواده های شهدای  پرواز 655 "هما" قدردانی به عمل آمد.