دفتر فروش تلفنیپشتیبانی فروش اینترنتیدفاتر فروش هما

اخبار هما

1392/8/5 يكشنبهاز سوي يك موسسه تخصصي بين المللي

لوگوي ايران اير زيباترين نماد در صنعت هواپيمايي دنيا معرفي شد

 

لوگوي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران به عنوان برترين لوگوي شركت هوايي به لحاظ بصري در ميان تمامي شركت‌هاي هواپيمايي دنيا شناخته شد.

 آژانس تخصصي خبر و اطلاعات حمل‌ونقلي اسكيفت در گزارش اخير خود ارزيابي از لوگوي شركت‌هاي هواپيمايي در سراسر جهان داشته و بعد از ارزيابي تمام شركت‌هاي فعال مطرح شده در زمينه صنعت هوايي توسط ياتا، شركت ايران‌اير (هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران) را دارنده برترين لوگوي خدمت‌رساني هوايي معرفي كرده است.
اسكيفت در ارزيابي كه داشته گفته، لوگوها معمولا شناسه و هويت شركت‌ها را مطرح مي‌كنند و اغلب ركت‌ها و سازمان‌ها وقتي به جايگاه قابل قبولي مي‌رسند درصدد نمادسازي ويژه براي خود بر مي‌آيند.
صنعت هوايي نيز از اين جهت حائز اهميت است كه به واسطه مراوات بين‌المللي، بيشتر در ديد جهانيان و اذهان عمومي است و از اين جهت نماد يك شركت خوب و موفق قطعا در ديدگاه جهانيان ثبت خواهد شد.
اين آژانس ضمن اعلام اينكه معيارهاي در نظر گرفته شده براي ارزيابي لوگوي شركت‌هاي هوايي به هيچ عنوان دقيق و علمي نيست و صرفا تجربه شهودي را به دنبال دارد، گفته است كه ايران‌اير داراي لوگويي ويژه است كه علاوه بر رعايت تمامي سمبل‌هاي صنعت هوايي، از رنگي واحد و خطوطي منحني شكل استفاده كرده كه بر جذابيت‌هاي بصري آن افزوده است.
نماد پرندگان در برچسب‌هاي اقتصاد هوايي از اولويت بالايي برخوردارند و ساير نشانه‌ها به دنبال آن مي‌آيد؛ به عنوان مثال بسياري از شركت‌ها از پرچم رسمي كشور خود به عنوان برند در لوگو استفاده مي‌كنند يا از تركيب‌هاي رنگي آن بهره مي‌برند؛ از اين جهت بعد از سمبل اصلي بايد به دنبال نمادهايي اين چنيني گشت كه تقريبا مي‌توان اولويت دوم را به آن‌ها داد.
در عرصه كنوني به گفته تحليلگران اين مركز، شركت‌هاي هوايي جديد و كسانيكه حس قديمي شدن الگو به آن‌ها دست مي‌دهد از نمادهاي شلوغ و طرح‌هاي پر رنگ و لعاب استفاده مي‌كنند كه شلوغي در رنگ‌ها و استفاده از نمادهاي متعدد امتياز منفي براي آن‌ها به حساب مي‌آيد.
در اين گزارش اشاره‌اي به نمادهاي كشورهاي خاورميانه و عربي كه اغلب از نگارش مرسوم خود استفاده مي‌كنند نيز شده است و الگوهاي نوشتاري با استفاده از زيبا نويسي نيز داراي اولويتي شده كه علاوه بر جا انداختن نوعي نماد در اذهان عمومي، فرهنگ كشور مورد نظر را يادآور مي‌شود و شركت‌هاي عربي نظير سعوديا و الامارات از اين الگوها براي لوگوي خود استفاده كرده‌اند.
جالب اينكه در اين گزارش به تحريم ايران هم اشاره و گفته شده اين لوگو در حالي به عنوان برترين معرفي مي‌شود كه خطوط هوايي ايران با تحريم‌هاي بين‌المللي مواجه هستند و شايد ارتباط پروازي با بسياري از فرودگاه‌هاي دنيا نداشته باشد.
استفاده از يك رنگ آرام بخش، استفاده از نماد پرنده و همچنين سمبلي پيچ در پيچ و به نوعي انعطافي منجر به اين شد كه اين برند در برابر سايرين داراي جايگاه متمايزي شود.
لوگوي ايران‌اير در سال 1340 شمسي توسط طراح ايراني ادوارد زهرابيان كه در آن زمان 22 سال داشت طراحي شد و در سال 1341 به عنوان نشان رسمي "هما" ثبت گرديد.
بعد از ايران‌اير، شركت‌هاي هوايي نظير  الامارات، صربستان‌اير، آلاسكا ايرلاين، Cathay Pacific، كانادا اير، امريكن ايرلاين، لوفتانزا، باهاماس اير، Air KBZ (در ميانمار) و... آمده است.
لوگوي سيشل‌اير ايسلند نيز به عنوان سي‌امين (30) لوگوي برتر شركت‌هاي هوايي در دنيا شناخته شده است.

.
آرشیو مطالب
نسخه قابل چاپ