mock-up

mock-up-first aid

mock-up

mock-up-mask
1395/4/27 يكشنبه شبیه ساز کابین هواپیمای آموزش خدمات پرواز هما بازسازی شد

مدل آموزشی کابین هواپیما (MOCK-UP) خدمات پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران " هما" که توسط متخصصان قسمت مهندسی وتعمیرات این شرکت بازسازی شده بود،در خردادماه سال جاری مورد بهره برداری قرارگرفت .


   به گزارش اداره کل روابط عمومی "هما" خلبان محمدی با اعلام این مطلب گفت : به منظور آموزش وتربیت مهماندار ، شبیه سازکابین هواپیما با هدف همسان سازی آموزش ها با محیط واقعی هواپیما برای اولین بار در سال  1375 راه اندازی شد که پس از گذشت 20 سال  طراحی نوین و بازسازی  آن در دستور کار مرکزآموزش عملیات "هما" قرار گرفت .
   مدیرکل آموزش عملیات پرواز "هما"با تاکید براین که هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران " هما" در امرتربیت وآموزش مهماندار سابقه  طولانی دارد گفت : " هما "  سال ها درامرآموزش مهمانداری وسرمهمانداری برای صنعت هوانوردی کشور فعالیت داشته و قریب به  50  سال سابقه آموزش در این بخش را در کارنامه آموزشی خود ثبت نموده است .از همین رو در سال 1390  ازسوی انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی یاتا، مرکز آموزش خدمات پرواز  " هما "  به عنوان تنها مرکز فعال ومعتبر در ایران که دارای گواهی نامه بین المللی می باشد ، تایید و معرفی شد.

  وی در خصوص چگونگی بازسازی مدل آموزشی گفت: با توجه به مسوولیت مرکز ، افزایش تعداد متقاضیان این شغل و همسان سازی آموزش ها با فضای واقعی هواپیما و همچنین قدیمی بودن تجهیزات مورد استفاده در شبیه ساز کابین هواپیما ، سعی شد با تلاش قسمت مهندسی وتعمیرات شرکت ،مدل آموزشی با طراحی مجدد بازسازی گردد ونزدیک به1250  نفر ساعت کار مهندسی روی آن انجام شد .در بازسازی این مدل آموزشی از قطعات هواپیماهای ایرباس خارج از رده استفاده شده است که پس از جداسازی قطعات ،تعمیر ورنگ آمیزی به محل سازه منتقل شد که این مهم در سایه تخصص ، توان وتجربه ی متخصصان مهندسی وتعمیرات "هما" تحقق یافته است .
    محمدی درمورد نحوه ساخت و نصب این مدل  افزود: مدل ساخته شده یک برش از مدل واقعی داخل کابین است که دردو قسمت عادی و هماکلاس تعبیه شده است . هم اکنون دوره های آموزش عملی متقاضیان مهمانداری،  دوره های باز آموزی مهمانداران " هما " و سایر شرکت های هوایی متقاضی  دراین شبیه ساز برگزار می شود.
   مدیرکل آموزش عملیات هما درخصوص نحوه پذیرش جهت آموزش داوطلبان آزاد شغل مهمانداری گفت : متقاضیان آزاد پس از شرکت و قبولی در آزمون ورودی و پذیرش در مصاحبه های علمی و زبان انگلیسی، جهت شرکت در دوره های تخصصی  زیر نظر اساتید مجرب  در این مرکز  انتخاب می شوند و پس از موفقیت در دروس تئوری، آموزش های عملی مربوطه را در این شبیه ساز طی نموده و موفق به اخذ گواهی نامه از این مرکز می گردند.
درحال حاضر تمایل شرکت های هواپیمایی بیشتر به جذب افرادی است  که دوره های آموزشی مربوطه را طی کرده باشند و خود راسا مهماندار تربیت نمی کنند.

  خلبان محمدی با اشاره به توانمندی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران " هما " در خصوص برگزاری دوره های آموزشی صنعت حمل ونقل هوایی گفت: " هما "  به عنوان بزرگترین شرکت هوایی کشور، دارای زیر ساخت قوی در زمینه آموزش و تربیت نیروی انسانی و بازآموزی دربخش های مختلف صنعت حمل ونقل هوایی است وآموزش هایی که در مرکز آموزش عملیات "هما" ارایه می گردد تماما"براساس استاندارد های بین المللی صورت می پذیرد. دوره های آموزشی این مرکز شامل دوره های تربیت خلبانی، مهمانداری و کنترلر پرواز  می باشد.
منبع: اداره کل روابط عمومی هما
آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ