بغداد
بَغداد بزرگ‌ترين شهر عراق مركز استان بغداد و پايتخت اين كشور است كه در مركز آن قرار دارد. اين شهر را دومين شهر بزرگ جنوب غربي آسيا بعد از تهران دانسته‌اند.
مكان هاي ديدني
مكان‌هاي جالب آن شامل موزه ملي عراق است كه آثار گران‌بهاي آن در جريان تهاجم سال ۲۰۰۳ آمريكا غارت شد. همچنين بسياري از كتيبه‌هاي باستاني موجود در كتابخانه ملي در جريان اين تهاجم و هم‌زمان با آتش‌سوزي و تخريب ساختمان از بين رفتند. نقاط ديدني ديگر عبارت‌اند از طاق دست‌هاي آزادي، و باغ وحش بغداد. مسجد كاظميه در بخش شمال غربي بغداد (در كاظمين) از مهم‌ترين ساختمان‌هاي مذهبي شيعيان به‌شمار مي‌آيد. بناي اين مسجد در سال ۱۵۱۵ به اتمام رسيده و آرامگاه‌هاي امام هفتم شيعه (موسي كاظم و امام نهم (امام محمد تقي) در اين مكان قرار دارد. يكي از كهن‌ترين بناها قصر عباسيان است كه بناي آن به سده‌هاي ۱۲ يا ۱۳ برميگردد.
بغداد از مراكز اصلي فرهنگ خاورميانه بوده‌است.برخي از سازمان‌هاي مهم فرهنگي شهر عبارت‌اند از:
اركستر ملي عراق كه تمرين‌ها و نمايش‌هاي آن به هنگام جنگ خليج فارس متوقف شد، ولي پس از آن به حالت عادي بازگشت.
تئاتر ملي عراق. ساختمان تئاتر مذكور در جريان حمله سال ۲۰۰۳ عراق غارت شد ولي تلاش‌هائي در جهت برقراري مجدد آن انجام شده‌است.اجراي تئاتر در بغداد در دهه ۱۹۹۰ يعني در زماني كه تحريمهاي سازمان ملل واردات فيلمهاي خارجي را محدود كرده بود رشد كرد. بر طبق گزارش‌ها، در اين دوره داستان‌هاي حدود ۳۰ فيلم براي نمايش بروي صحنه‌هاي تئاتر آماده گرديدند و اين امر باعث توليد حجم گسترده‌اي از محصولات كمدي و درام گرديد.سازمان‌هايي كه در بغداد وظيفه ارائه آموزش‌هاي فرهنگي را برعهده دارند عبارت‌اند از : فرهنگستان موسيقي، موسسه هنرهاي زيباي بغداد و مدرسه موسيقي و باله. در بغداد همچنين تعدادي موزه وجود دارد كه بيشتر مربوط به يافته‌هاي باستان‌شناسي هستند.در طول زمان اشغال سال ۲۰۰۳ عراق، شبكه نيروهاي آمريكايي در عراق («راديو آزادي») به پخش اخبار و برنامه‌هاي سرگرم‌كننده در منطقه بغداد مشغول بوده‌است.