دفتر فروش تلفنی

مراحل ارسال بار ( فریت بار) :

 
چگونه از طریق هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بارهای خود را به خارج از کشور ارسال کنیم؟

اسناد مورد نیاز

   

 ** شرایط قفس حیوان زنده ممکن است برای انواع حیوانات مختلف یکسان نباشد .برای آگاهی از این موضوع میبایست به کتاب "مقررات حمل حیوان زنده یاتا" مراجعه نمود . قفس حمل حیوان زنده با برچسب های ویژه متمایز خواهد شد.

ارسال بار

 

پس از صدور بارنامه و پرداخت كرايه حمل توسط فرستنده "برچسب ها يا تگ هاي شناسايي بار" به تعداد بسته هاي مندرج در بارنامه از سوي صادر كننده بارنامه در اختيار فرستنده قرار مي گيرد كه مي بايست توسط شخص ايشان روي تك تك بسته ها الصاق گردد.
در بازبینی نهایی واحد حراست محموله را از نظر امنیتی کنترل كرده و محتويات بسته ها با گذر از تونلX-RAY اسكن می شوند . در صورت عدم وجود اشیا ممنوعه، بار به داخل انبار منتقل و برای ارسال آماده می گردد.

** لازم به ذکر است که "بارنامه" و "برچسب" هردو می بایست ممهور به "مهر واحد حراست بار هما" باشند  

در اين مرحله پس از اخذ تسويه حساب با واحد مالي پايانه هوشمند بار , مشخصات بارنامه توسط گمرک ثبت و مجوز خروج صادر می شود .

صدور بارنامه و پرداخت كرايه حمل بار

 
                                                              حجم بسته پس از بسته بندي نهايي(بلندترين طول x  بلندترين عرض x بلندترين ارتفاع)
                                                             _____________________________________________________​_____
                                                                                                            6000 .

پذیرش بار

 

با ارایه فرم درخواست ارسال بار به گمرك،فرستنده می تواند پس از تعيين ارزیاب مربوطه توسط رئيس دايره فريت و دريافت نوبت صدور بارنامه، محموله خود را به سالن پذیرش بار منتقل نماید.
بعد از مرحله ارزیابی و تطبیق قوانين و مقررات گمرکی،در صورت عدم ممنوعیت ارسال كالا و بلا مانع بودن صدور بارنامه، محموله به واحد بسته بندی منتقل می شود .
** شايان ذکر است موارد ممنوع برای ارسال برخی كالاها در فرم درخواست ارسال بار غير همراه مسافري قیدشده است ؛ همچنین شماری دیگر از کالاها براي خروج از كشور نیاز به اخذ "مجوزهای خاصي" دارند.

 
 

برخي از كالاها كه ارسال آنها ممنوع بوده به شرح ذيل مي باشد:

 

دریافت مجوز خروج بار از کشوربرای ارسال بار به خارج از کشور، فرستنده نخست مي بايست "مجوز خروج بار از کشور "را از "واحد گمرک " مستقر در پایانه هوشمند بار در فرودگاه امام خمینی(ره) و در شهرستان ها از "واحد گمرک" مستقر در فرودگاه و یا داخل شهر دریافت نماید . این مجوز تحت عنوان "پته گمرکی مسافری" و یا "اظهار نامه کالای صادراتی" صادر می شود.
 

چگونگی صدور مجوز " پته گمرکی" بر اساس قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران

 

شرايط صدور مجوز خروج لوازم شخصی مسافري (بار غیر همراه) از كشور :

   

نکته : صادرکنندگان نمونه های کالا و یا محمولات تجاری میتوانند با ارائه کارت بازرگانی و تکمیل اظهارنامه گمرک و احراز دیگر شرایط جهت ارسال محمولات خود از گمرک مربوطه, مجوز دریافت نمایند .


** مسئول گمرک فریت مسافری ، با بررسی مدارك مورد نياز فوق و با در اختيار قرار دادن فرم درخواست ارسال بار غير همراه مسافري به مسافرين محترم (حاوی اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی مسافر، کشور مقصد، هدف از مسافرت، تاریخ مسافرت، خط هوايي مربوطه و... ) اجازه ورود بار فرستنده به محوطه ترمینال بار را صادر می نماید.

پیگیری فروش بار(محمولات صادراتی)

واحد پیگیری فروش بار از مجموعه صادرات بار، ضمن هماهنگی با آژانسهای صادرکننده بارنامه و یا فرستندگان کالا، در خصوص رفع انواع مشکلات احتمالی محمولات داخلی و خارجی صادراتی "هما"، بر اساس اطلاعات دریافتی از فرستنده، شعب داخل و خارج "هما" و یا سایر شرکتهای هوایی اقدامات ذیل را به عمل می آورد:

 

سیستم پیگیری آنلاین بار

وب سایت بار "هما" این امکان را ایجاد کرده است که فرستندگان محترم میتوانند از آخرین وضعیت مرسوله خود به شکل آنلاین مطلع شوند. هنگام پیگیری آنلاین داشتن شماره بارنامه ضروری است.
 جهت پیگیری آنلاین بار به سایت زیر مراجعه فرمایید:

http://cargo.iranair.com
 

رزرویشن خارجی بار

واحد رزرویشن خارجی بار "هما" امکان رزرو جا برای کالاهای ارسالی به خارج از کشور را فراهم میکند .در این واحد رزرو برای حمل بارهای صادراتی از قبیل: فاسدشدنی، نمایشگاهی، آزمایشگاهی، میوه و تره بار، صنایع دستی، فرش و غیره صورت می پذیرد.

 رزرویشن بار طبق مراحل زیر انجام می پذیرد:

 


ویژگی حمل بار از طریق رزرواسیون:

  
 **با توجه به شرایط و مسیرهای خاص و محدودیت زمانی، مشتریان گرامی می توانند از طریق ارتباط با رزرویشن خارجی بار و رزرو جا، اطمینان حاصل نمایند که محمولاتشان به موقع پذیرش و ارسال خواهد شد.
 

ارتباط یا واحد صادرات خارجی بار "هما"

برای برقراری ارتباط مستقیم با واحد فوق می توانید در تهران از طریق خطوط ارتباطی زیر و در شهرستان ها از طریق دفاتر "هما" اقدام نمایید.
دفتر صادرات بار خارجی "هما" در فرودگاه حضرت امام(ره) در این آدرس مستقر است : ترمینال بار –سایت ایران ایر – دفتر فروش بار

شرایط حمل محمولات ویژه:

اسناد مورد نیاز برای ارسال حیوانات زنده که می بایست به دفاتر هما ارایه شوند

ارتباط با واحد صدور بارنامه داخلی "هما"

برای برقراری ارتباط مستقیم با واحد فوق می توانید در تهران از طریق خطوط ارتباطی زیر و در شهرستان ها از طریق دفاتر "هما" اقدام نمایید.

دفتر صادرات بار داخلی "هما" در فرودگاه مهرآباد در این آدرس مستقر است : فرودگاه مهرآباد نرسیده به ترمینال شماره 6 - ساختمان خدمات بار

صادرات داخلی بار(پذیرش و ارسال بار به مقاصد داخلی)

واحد بار داخلی 

 

چگونه با هما بارهای خود را به سایر شهرهای ایران ارسال کنیم ؟واحد بار داخلی "هما" بر اساس رویه و مقررات حمل بار مطابق با استانداردهای جهانی جهت ارسال بار داخلی اقدام می نماید.

افرادی که قصد ارسال بار به مقاصد داخلی را دارند می توانند با مراجعه به واحد بار داخلی "هما" برای ارسال محموله خود اقدام نمایند. شرایط لازم و نحوه ارسال بار داخلی در پی آمده است:


 

چه کسانی برای صادرات داخلی بار اقدام مینمایند:** این گونه افراد می توانند به قسمت بار داخلی "هما" مراجعه  وطی انجام مراحل زیر محموله خود را ارسال نمایند.


مراحل پذیرش بار

 

** برای ارسال بار به مقاصد داخلی همراه داشتن کارت ملی و یا مدرک معتبری که احراز هویت فرستنده را مشخص نماید الزامی است

 

*قابل ذکر است مفاد این قرارداد در 12 بند پشت نسخه فرستنده بارنامه درج شده است که ترجمه آن در دفاتر فروش بار "هما" در دسترس است. ​​

*جهت آگاهی بیشتر ، تابلوی اطلاعاتی در محل پذیرش بار قرار دارد که اطلاعات مربوط به تعداد وساعات پروازها ارایه می شود و فرستنده بار می تواند با فرد گیرنده برای ساعات مراجعه به فرودگاه مقصد و دریافت بار هماهنگی لازم را به عمل آورد. 

*همچنین فرستنده برای دستیابی به اطلاعات پرواز میتواند به سایت "هما" مراجعه نماید.

 
1